Субота, 11.05.2024, 21:44Вітаю Вас Гість | RSS
Великовільшаницький ЗЗСО І-ІІІ ст.
Меню сайту
Категорії розділу
Відкриті уроки [23]
Конспекти уроків [29]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Освітній портал Львівщини

Каталог файлів


Головна » Файли » Уроки » Відкриті уроки

Кислоти. Їх склад, назва, класифікація
[ Викачати з сервера (81.3 Kb) ] 25.02.2015, 13:33

 

Кислоти. Їх склад, назва, класифікація

Мета:

ознайомити учнів зі складом оксигеновмісних та безоксигенових кислот, їх класифікацію та фізичними властивостями;

удосконалити вміння називати кислоти за сучасною українською номенклатурою;

розрізняти кислоти серед інших речовин;

писати формули кислот;

формувати вміння слухати, дотримуватись правил толерантності, виховувати уважність;

екологічне виховання школярів.

Завдання уроку

Учні мають:

знати : визначення поняття “кислота”,

              класифікацію кислот за кількісним і якісним складом,

              фізичні властивості кислот ,

              правила техніки безпеки  під час роботи з кислотами;

 

уміти: розпізнавати формули кислот серед формул інших сполук,

             писати формули кислот,

             визначати валентність кислотного залишку.

 

Обладнання:  таблиця “Назви кислот”,

                          таблиця “Третій зайвий”,

                          таблиця “Дерево очікувань”

 

Тип уроку : засвоєння нових знань

Форми проведення:  метод “Мозковий штурм”,

                                      вправа “Очікування”,

                                      робота в парах,

                                      гра  “Третій зайвий”,

                                      мікрофон “Незакінчене речення”

Девіз уроку:

Просто знати – ще не все, знання потрібно використовувати.

(І. Гете)

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів

Ми вивчили клас неорганічних сполук – оксиди. Що це за сполуки?

Метод Мозковий штурм

Питання :

  1. Що спільного між лимоном, щавлем, квашеною капустою, кефіром? (кислий смак)
  2. Чому кропива подразнює шкіру? (сік її містить кислоту)
  3. Чому кефір, сметана належать до кисло-молочних продуктів? (до складу входить кислота)

Відгадавши загадку, ви зрозумієте, про який клас неорганічних речовин буде йти бесіда сьогодні.

Ми першим позвемо кота, (кис)

Другим поміряєм товщину води,(лот)

На третє піде нам сполучник, (а)

А все – це просто КИСЛОТА.

Отже, тема сьогоднішнього уроку : “Кислоти ”

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вправа Очікування

Перед вами “ Дерево очікувань”

Ми маємо визначити свої очікування від сучасного уроку. Вони записані на гусеницях,які обсіли наше дерево. Із курсі біології ми знаємо, що гусениці – шкідники. Наше завдання – захистити листя від цієї пошесті, тобто знищити шкідників. А зробимо це ми тоді, коли досягнемо поставлених цілей.

Я очікую від вас співпраці, бажаю бути уважними і активними

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Метод Мозковий штурм

  •   Які ви знаєте кислоти ?

(учні називають кислоти, вчитель поділяє їх на органічні і мінеральні)

  • На дошці вчитель записує кислоти

HCl, H2SO4, H3PO4, HBr, H2CO3

  Що в них спільного?

(Кислоти в своєму складі мають атоми Гідрогену, причому різну кількість)

  • До складу кислот,окрім атомів Гідрогену входять інші атоми або групи атомів.

Це кислотні залишки.

  • Які ж неорганічні сполуки називаються кислотами?

Робота з робочим зошитом (М.М.Савчин), сторінка 26 (визначення кислот)

Розгляд таблиці  “ Склад і назви, класифікація кислот

                                    (учні зачитують назви кислот і їх склад)

 

Тренувальна вправа (робота в парах)

(завдання 1, сторінка 27, робочий зошит)

Використовуючи вищеназвану таблицю, продиктуйте один одному:

  1. формули кислот і самостійно впишіть назви;
  2. назви й навпроти впишіть формули.

 Запамятайте ! Валентність кислотного залишку визначається числом атомів гідрогену в молекулі кислоти.

Фізичні властивості кислот

(робота з підручником, сторінка41)

Складання схеми  Сонечко

 

Учні мають вказати такі фізичні властивості:

а) рідини (H3PO4 – тверда ,газів немає , H2S , HCl – розчини газів

б) безбарвні

в) важчі за воду

г) розчинні у воді

д) кислі на смак

е) мають неприємний запах

є) спричиняють опіки

 Запамятайте ! Правила безпеки під час роботи з кислотами (Кислоту лиють у воду , а не навпаки!)

Класифікація кислот   (робота з зошитом, сторінка 27)

 

Гра  Третій зайвий(додаток)

 Це цікаво знати !

Скло роз’їдає HF (фторидна, плавикова кислота)

“Царська горілка”  -  HCl+HNO3, розчиняють дорогоцінні метали

В шлунковому соці міститься HCl

В побуті широко використовується оцтова кислота“Крижана ” – 100% оцтова кислота

 

IV. Закріплення знань учнів

Згадаємо про наше дерево. Давайте допоможемо йому зацвісти і знищити шкідників (роздаю квіти) . Кожна правильна відповідь дає можливість прикріпити квітку на дерево (кожен учень може взяти одну квітку).

Вправа “Мікрофон”. Незакінчене речення

  1.  Кислоти , це складні речовини, які містять…

2) Кислоти класифікуються за вмістом Оксигену на …

      3) Агрегатний стан кислот в більшості…

      4) Валентність кислотного залишку фосфатної кислоти…

      5) Формула сульфатної кислоти…

      6)  За основністю кислоти поділяються на…

      7)  В природі найбільше кислоти зустрічаються в…

      8) Кислотний залишок силікатної кислоти…

      9) До складу “Царська горілка”  входить…

      10) Кислота, що міститься в шлунковому соці…

      11) Формула хлоридної кислоти..

      12) Агрегатний стан фосфатної кислоти…

      13) Готуючи розчин кислоти, треба лити…

      14) В побуті найбільше використовують…

      15) Скло роз’їдає…

V. Підсумок уроку

Наше дерево розцвіло.

Треба знищити гусінь!

Проаналізуємо чого навчилися

Ми на нашому уроці

Мети досягнуто!

Гусінь перетворюється на метелики!

 

VІ. Домашнє завдання.

Опрацювати §8 підручника

Виконати завдання на сторінці 29-30 з робочого зошита (різнорівневі, за вибором)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток

Гра  “Третій зайвий”

 

1

 

 

к

 

HCl

 

 

о

л

   HNO3

 

 

о

м

CaO

 

 

2

 

лі

H2SO2

 

 

 

о

H2CO3

 

 

 

л

H3PO4

 

3

 

к

HCl

 

 

 

і

л

 HNO3

 

 

о

H2SO4

 

 

4

 

д

H2O

 

 

і

н

H2CO3

 

 

 

а

 HNO3

 

5

 

і

  HNO3

 

 

і

ц

H3PO4

 

 

 

е

   HF

 

 

 

Категорія: Відкриті уроки | Додав: Великовільшаницька
Переглядів: 1701 | Завантажень: 42 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Друзі сайту