Неділя, 12.05.2024, 13:24Вітаю Вас Гість | RSS
Великовільшаницький ЗЗСО І-ІІІ ст.
Меню сайту
Категорії розділу
Відкриті уроки [23]
Конспекти уроків [29]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Освітній портал Львівщини

Каталог файлів


Головна » Файли » Уроки » Відкриті уроки

В країні хімічних елементів
[ Викачати з сервера (24.9 Kb) ] 25.02.2015, 13:15

 

 В країні хімічних елементів

 

Мета: розвивати і вдосконалювати вміння учнів користуватися періодичною

          системою елементів; виховувати інтерес до хімії, самостійного

          здобуття знань.

 

Обладнання:

- картки для самостійної роботи

  (план характеристики елемента за його місцем у таблиці Д.І.Менделєєва)

- картки із символами елементів

- плакати

- таблиця “ Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва ”

Тип уроку: узагальнення та  систематизації знань

Форма проведення: урок-гра

 

Плакати

 

- Елемент повинен мати паспорт

1. Права і обов’язки елементів

  Паспорт елемента – це заряд ядра атома

- Елемент має право на окрему квартиру

- Елемент не має права змінювати квартиру за власним бажанням

- Елемент не має права мати більше 8 електронів на останньому рівні.

 

2. Звернення елементів до школярів

         Ми Менделєєва прославим хором

         В періоди і групи шляхи він нам проклав

         Пропахли ми аміаком і хлором

         На світі ми не лише для забав.

 

         Ось Гідроген – він утворить воду.

         Ось Оксисен – життя без нього – не життя

         Карбон і Силіцій – Королі природи.

         Про це вже знає і мале дитя.

 

         Ми, елементи, станем у пригоді.

         У полі, в школі, в побуті, в біді,

         У перукарні, в космосі, на кожному заводі.

         Вивчайте нас і користуйтесь нами, люди молоді!

 

Хід уроку

І. Вступне слово вчителя

  Сьогодні ми побуваємо в дивовижній і загадковій країні. Мешканці цієї країни дуже різні, іноді навіть протилежні за характером, проте всі вони поважають закони свого засновника. Перш ніж вирушити в дорогу, слід перевірити, чи знаємо ми звичаї і закони цієї країни.

 

  Вчитель зачитує права і обов’язки жителів загадкової країни – хімічних елементів.

 

ІІ. Представлення хімічних елементів

    (зачитування віршів, загадок)

 

О                   Я скрізь скрізь навколо тебе є,

                   Оксиген - ім’я моє.

                   Я – в деревах, у траві

                   В твоїх жилах, у крові.

 

 

                   “Аш” у формулі читайте

Н                   І прошу: запам’ятайте!

                   Я – в основі, в кислоті,

                   Я – у річці, у воді.

                   Я – найлегший. Ось він Я:

                   Гідроген – моє ім’я.

Із вулканів я з’являюсь,

                            У воді не розчиняюсь,

                            У кислотному ряду

                            Командиром я іду

S                            Очищаю нафту, масло,

                            Гербіцид в полях прекрасний.

                            Хвору шкіру очищаю,

                            Навіть в пеклі я буваю!

                            Важчий я від Гідрогену

                            Вдвічі важчий Оксигену,

                            В господарстві все згоджуся.

                            Відгадайте, як я звуся?

Дванадцятку протонів маю,

Mg                   Другу групу полюбляю.

                   У воді я розчиняюсь,

                   І вогню я не боюсь.

                   Скрізь в природі зустрічаюсь.

                   Відгадайте, як я звусь?

Струму добрий провідник,

Al                            В світі третій мандрівник

                            З букви “а” я починаюсь,

                            Срібно-білий я й згинаюсь.

                            А іще зовусь “крилатим”,

                            Спробуй мене відгадати

Із благородних він металів,

Про нього деякі деталі:

AgНа нього дивишся, а себе бачиш,

Коли смієшся ти чи гірко плачеш,

Шукаєш в ньому вроди і краси.

Коли ж у воду трохи додаси –

Цілющою проста вода стає

Людині сили і здоров’я додає.

«Живим сріблом» мене називають,

HgЩе у пристрої медичні заливають.

Утворюю я солі і сполуки,

Та краще вам не брати мене в руки.

В приміщенні, де проживають люди,

Від мене всім лише горе буде.

AuЯ – метал, я – кольоровий,

Я проводжу добре струм,

Люблять всі мене, цінують

Й називають Аурум.

Я – цар металів, ферум звуть,

Мене гартують і кують.

FeЛюдина мене давно вже знає,

Машини й деталі виготовляє.

В крові людини також є я,

Бо неможливе без мене життя.

У формулі читайте «ен».

Латиною – « Нітроген»,

Ми азотом називаєм

NТе, що з повітрям удихаєм.

Я в комахах і в рослинах,

В їхніх генах, у клітинах…

Так, пробрався навіть в ген

Всюдисущий Нітроген!

Я рослинам необхідний,

І для ґрунту завжди рідний.

Кольоровий у природі:

PБілий в чорний переходить,

Ти червоний фосфор стрів

На коробках сірників

Я в твоєму мозку є,

Фосфор – це ім’я моє.

Я – Карбон, я – вуглець,

CЯ – вугілля, олівець.

Маю ще один талант:

Я блищу, бо – діамант.

Хоч я шостий, я – важливий,

Я в усіх живих клітинах.

SiЯ поширений в природі,

Є в піску, в гірській породі.

Пишаюсь рослиною я і твариною.

«Силіцій» звуся я латиною.

 

Я з металами стою,

Хоч м’який, мов масло

Жовтим полум’ям горю

NaЙ довго не погасну.

Я поширений доволі:

В соді, склі, кухонній солі.

І у милі я знайдуся

Відгадайте, як я звуся?

 

Сріблясто-білий активний метал,

CaІ повітря боїться він дуже.

Є в грунті, у наших кістках

І у водах підземних потужних.

Кальцій є в зубах білосніжних –

Отакий він метал дивовижний.

Найактивніший з усіх серед неметалів,

FОкисляю все підряд і дружу з металом,

В хімії тефлон даю, а ще фторопласти,

Людям дуже я потрібний.

Входжу в зубні пасти.

В давні часи цінилась я дорого,

Кольором подібна я на золото.

CuЗ ним я досі близька й рідна,

В електроніці потрібна.

Мідну долю маю я –

Купрум це моє ім’я

ZnА мені все одно неметал чи метал я є,

Бо утворюю сіль із металами й кислотами.

Амфотерність – ознака відмітна моя,

Цинком в таблиці називаюся я.

Його ще називають сонячний,

HeБо вперше там його знайшли.

Має лиш одне захоплення:

Лампі світло він дає.

Знаєте про кого йдеться?

Елемент цей Гелій зветься?

PbВін важкий, всі знають нині,

Вкоротив життя собою не одній людині.

По нашому -  свинець, а “Плюмбум” по латині.

 

У нього знак як частокіл

NiГордо зветься нікель він.

Не один стоїть в ряду

А утримує тріаду.

 

ІІІ. Узагальнення вивченого матеріалу

1.Характеристика елемента за його місцем в періодичній системі і будові атома.

Завдання. Кожен учень характеризує “свій” елемент

                  (самостійна робота)

 

2.Гра “Мандри періодичною таблицею

Завдання 1. Із літер “свого” елемента скласти назви інших елементів

                     (літери можна подвоювати)

Завдання 2. Виписати назви елементів, які починаються на ту саму

                     Літеру, що і “свій” елемент.

 

     3.Гра  “Хто зайвий?” Вікторина

Завдання. Учні відповідають на запитання.

                Хто не дає відповіді, той залишає гру.

   Питання.

1. Найбільш електронегативний елемент?   (F)

2. Найлегший газ.   (H2)

3. Автор Періодичного закону.   (Менделєєв)

4. Як називається елемент названий на честь Європи, Америки?  

    (європій, америцій)

5. Вкажіть елементи названі на честь країн Німеччини, Франції, Польщі.  

    (германій, францій, полоній)

 6. Хімічний елемент, який одержав назву від однієї з планет.   (нептуній)

7. Хімічний елемент, назва якого аналогічна назві планети.   (уран)

8. Елемент, який назвали на честь героя міфів Давньої Греції.   (тантал)

9. Якого газу найбільше у повітрі?   (N2)

10. Газ, який необхідний для життя.   (О2)

11. Ізотоп кисню.   (озон О3)

12. Дорогоцінний метал.   (золото)

13. Метал з найбільшою густиною.   (ртуть)

14. Єдиний рідкий метал.   (ртуть)

15. Назва елемента, з атомів якого складається речовина, що

      використовується у виробництві сірників. (Фосфор)

16. Дорогоцінний метал, активний каталізатор, колись його називали

     “сріблечко”.   (Pt)

17. Метал надзвукових швидкостей і міжпланетних подорожей.   (Титан)

18. Нестача цього елемента спричиняє карієс.   (F)

19. Він входить до складу порід, мінералів, багатьох будматеріалів. Його

      називають будівельним. Який це метал.   (Са)

20. Яку біологічну роль відіграють сполуки лужних металів.   (луги)

21. Елемент життя і мислення (розуму).   (Р)

22. Елемент, метал, що входить в склад крові людини.   (Fe)

 

IV. Підсумок уроку

      Визначення рівня задоволення учнів уроком (тестування)

      Перевірка самостійних завдань учнів

      (самоперевірка – обмін роботами в парах)

 

V. Домашнє завдання

 

Категорія: Відкриті уроки | Додав: Великовільшаницька
Переглядів: 1751 | Завантажень: 64 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Друзі сайту