Понеділок, 13.05.2024, 20:42Вітаю Вас Гість | RSS
Великовільшаницький ЗЗСО І-ІІІ ст.
Меню сайту
Категорії розділу
Відкриті уроки [23]
Конспекти уроків [29]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Освітній портал Львівщини

Каталог файлів


Головна » Файли » Уроки » Відкриті уроки

Загальна характеристика неметалічних елементів.
[ Викачати з сервера (5.37 Mb) ] 25.02.2015, 12:31

Загальна характеристика неметалічних елементів.

Неметали як прості речовини.

 

Мета:поглибити знання учнів про неметалічні елементи ( їх місце в періодичній системі та особливості будови атомів), явища алотропії та адсорбції;  ознайомити зі значенням озонового шару для життя організмів на Землі, поширення неметалічних елементів у природі та їх застосуванням; формувати вміння учнів працювати самостійно та в колективі.

 

Очікувані результати:

учень:

  • називає прості речовини, утворені неметалічними елементами, алотропні видозміни Оксисену та Карбону, основні природні сполуки неметалічних елементів в природі;
  • характеризує неметалічні елементи за їх місцем у періодичній системі та будовою атома;
  • пояснює суть явищ алотропії та адсорбції;
  • формулює власні висновки про роль озонового шару в атмосфері.

 

Обладнання:

періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва;

зразки простих речовин,

саморобні схеми,

план характеристики хімічних елементів.

 

Тип уроку:

урок вивчення нового матеріалу

 

 

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

1) Організаційний етап ( привітання учнів, створення в них позитивного      настрою, підготовка до роботи на уроці)

Вас вітають Неметали:

Оксиген, Фосфор, Сульфур,

Нітроген, Селен, Силіцій,

Гідроген, Бром, Йод, Телур.

Як про них хочете знати,–

Приступаєм працювати !

 

2) Узагальнення знань учнів

 Усе розмаїття оточуючої природи складається з поєднань порівняно невеликої кількості хімічних елементів. Вивчивши періодичний закон та ознайомившись із періодичною системою хімічних елементів, ви дізналися про більше ніж 110 хімічних елементів. Близько 90 з них існують у природі, а решту отримано штучно за допомогою ядерних реакцій. Усі елементи поділяються на металічні та неметалічні.

         Сьогодні ми ознайомимося зі спільними ознаками неметалічних елементів.

 

ІІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Загальна характеристика неметалічних елементів

1) Розповідь вчителя

Неметалічні елементи розташовано в головних підгрупах ІІІ- VІІІ груп періодичної системи Д.І. Менделєєва у правій верхній частині.

(Учні, користуючись таблицею Д.І. Менделєєва, перераховують неметали)

Визначимо, які особливості будови їх атомів.

         2) Робота в парах

Завдання: охарактеризуйте дані хімічні елементи по плану

         Пара 1. Бор

Пара 2. Карбон

Пара 3. Нітроген

Пара 4. Сульфур

Пара 5. Хлор

Пара 6. Гелій

( кожна пара через 2-3 хвилини характеризує подані елементи, учні роблять відповідні записи і формулюють висновки з допомогою вчителя)

Висновки:

  • неметалічні елементи містяться в головних підгрупах ІІІ-VІІІ груп періодичної системи у верхньому правому куті;
  • на зовнішньому енергетичному рівні атомів неметалічних елементів міститься від 3 до 8 електронів;
  • неметалічні властивості елементів посилюються в періодах та послаблюються у підгрупах зі збільшенням порядкового номера елемента;
  • сполуки неметалічних елементів з Оксигеном мають кислотний характер, утворюючи кислотні оксиди та гідроксиди.

 

  1. Неметали як прості речовини

1) Розповідь вчителя.  Розглянемо будову неметалів

 У молекулах простих речовин неметалів утворюється ковалентний неполярний хімічний зв'язок, що впливає на їх властивості (розгляд схеми).

 2) Лабораторний дослід. Ознайомлення зі зразками простих речовин неметалів (складання схеми)

 
   

Агрегатні стани деяких неметалів

 

Газоподібний

F2 ClO2 N2 H2

 

 

 

 

У неметалів багатий спектр кольорів:

  • червоний – у фосфору;
  • бурий – у брому;
  • жовтий – у сірки;
  • буро-фіолетовий – у йоду;
  • жовто-зелений – у хлору.

3) Самостійна робота учнів ( робота з підручником)

Завдання. Знайти відповідь на запитання:

         1.Що таке алотропія?

         2.Що таке алотропні модифікації?

         3.Алотропні модифікації Оксигену та Карбону

         4.Що таке адсорбція?

 

4) Групова робота учнів

Завдання: охарактеризуйте алотропні модифікації даних елементів, їх  поширення в природі та застосування

Група 1. Оксиген

Група 2.  Карбон

Група 3.  Сірка

Група 4.  Фосфор

 

5) Інтерактивна вправа « Акваріум»

 Кожна група звітує про проведену роботу, демонструючи малюнки, схеми, таблиці. Після завершеного для виступу часу, вчитель ставить запитання до класу:

  • Чи погоджуєтесь ви з думкою групи?
  • Чи була ця думка достатньо аргументованою, доведеною?
  • Який з аргументів вважаєте найбільш переконливішим?

 

ІІІ. Узагальнення та систематизація знань

         Виконання тестів ( додаток 1)

 

ІV. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

         Методика «Закінчи речення»

На уроці я дізнався про…

Новим для мене було…

Зацікавило на уроці…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

Варіант 1

1.Позначте місцезнаходження неметалічних елементів у періодичній системі:

А) тільки у головних підгрупах на початку малих та великих періодів;

Б) тільки у головних підгрупах у кінці малих та великих періодів;

В) тільки у побічних підгрупах великих періодів;

Г) у головних і побічних підгрупах малих і великих періодів.

2. Позначте формулу неметалу, який за нормальних умов є рідиною:

А) Br2;

Б) O2;

В) I2;

Г) C.

3. Позначте умови утворення озону у природі:

А) при грозовому розряді;

Б) при окисненні смолистих речовин хвойних дерев;

В) в результаті фотосинтезу в рослинах

4. Позначте правильне закінчення вислову: «Адсорбція – це…»

         А) процес подрібнення твердих тіл;

         Б) явище вивітрювання молекул рідких речовин;

         В) процес активації вугілля;

         Г) явище поглинання речовин із навколишнього середовища.

5. Позначте назви алотропних видозмін Карбону:

         А) кисень;

Б) азот;

В) озон;

Г) алмаз.

6. Позначте символи найбільш електронегативних елементів:

         А) N;
         Б) O;

В) F 

Варіант 2

1.Позначте кількість електронів на зовнішньому енергетичному рівні в типового неметалу:

А) 2;

Б) 3;

В) 7.

2. Позначте причину відмінності фізичних властивостей алотропних модифікацій Карбону:

А) різний склад молекул;

Б) різна будова кристалічних граток;

В) уміст різних ізотропів Карбону.

3. Позначте функцію озонового шару Землі :

А) попередження охолодження Землі;

Б) захист від метеоритних частинок;

В) захист від ультрафіолетового випромінювання Сонця.

4. Позначте правильне закінчення вислову: «Алотропія – це явище існування хімічного елемента у вигляді…»

         А) двох або кількох речовин;

         Б) двох або кількох речовин різних за властивостями;

         В) двох або кількох простих речовин, різних за будовою і властивостями.

5. Позначте формули алотропних модифікацій Оксигену:

         А) О;

Б) О3;

В) О6;

Г) О2.

6. Позначте неметал, який за н. у. є твердою речовиною:

         А) Br2;
         Б) H2;

В) C.

Категорія: Відкриті уроки | Додав: Великовільшаницька
Переглядів: 9168 | Завантажень: 251 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Друзі сайту